Erdoğan’dan AB’ye: Hepimiz aynı gemideyiz

9 Mayıs 2020

Erdoğan’dan AB’ye: Hepimiz aynı gemideyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Bu kez ortak düşmanımız sınır tanımayan bir virüs. AB artık aynı gemide olduğumuzu anlamalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri değerlendiren Erdoğan, mesajında, dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile mücadaleye değinerek, "Bu zor günlerin, Türkiye - AB ilişkilerini yeniden canlandırmak konusunda sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Şimdiye kadar ülkemize pek çok konuda ayrımcı ve dışlayıcı tutum takınan AB'nin, artık hepimizin aynı gemide olduğunu anladığını umuyorum. AB üyeliğine aday, müzakere eden, AB ile gümrük birliği içinde olan, AB'nin en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından Türkiye'nin, Birliğin salgın süresince ve salgın sonrası dönemde alacağı tüm önlemlere ve çalışmalara katılması AB'yi ancak daha güçlü kılacaktır." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği gününü kutlayan Erdoğan,"Bugün, Avrupa Birliği fikrine hayat veren Schuman Deklarasyonu'nun kabul edilmesinin 70. yıldönümüdür. Avrupa Birliği'ne adaylık statümüzün tescil edildiği 1999 yılından bu yana '9 Mayıs Avrupa Günü'nü tüm Avrupa halklarıyla birlikte ülkemizde de kutluyoruz.” açıklamasında bulundu.

Her felaketin fırsatları da beraberinde getirdiğini ifade eden Erdoğan, "Bu zor günlerin, Türkiye - AB ilişkilerini yeniden canlandırmak konusunda sunacağı fırsatları iyi değerlendirmeliyiz. Şimdiye kadar ülkemize pek çok konuda ayrımcı ve dışlayıcı tutum takınan AB'nin, artık hepimizin aynı gemide olduğunu anladığını umuyorum.” Şeklinde konuştu.