Türkiye’de cerrahi maske tavan fiyatı açıklandı

7 Mayıs 2020

Türkiye’de cerrahi maske tavan fiyatı açıklandı

Türkiye’de korono virüs ile mücadele kapsamında daha önce ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklanan ve satışı yasaklanan cerrahi maskeler tavan fiyat getirilerek en fazla 1 TL’den satılabilecek.

Ticaret Bakanlığı, cerrahi maskelerin satışı ile ilgili yapılan düzenleme konusunda açıklama yaptı. Söz konusu düzenlemeye göre eczanelerin yanı sıra marketlerde de satılabilecek olan cerrahi maskeler en fazla 1 TL'ye satılacağı ve bu fiyatın üzerindeki satışların 'fahiş fiyat' olarak değerlendirileceği belirtildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 4 Mayıs 2020 tarihli kabine toplantısı sonrası alınan kararlar çerçevesinde cerrahi maskelerin, perakende satış noktalarında satışının mümkün hale geldiği kaydedildi.

Bakanlık açıklamasında, "Hedefimiz en yaygın ağ ile vatandaşlarımızın en hızlı ve kolay bir şekilde cerrahi maskeleri temin etmesini sağlamaktır. Cerrahi maskeler, adedi KDV dâhil en fazla 1 Türk Lirası olacak şekilde tüketicilerimize satışa sunulacaktır. Bu fiyatın üzerindeki satışlar 'fahiş fiyat' olarak değerlendirilecektir. Bu kapsamda, 8 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla ilk etapta, salgının en yoğun görüldüğü İstanbul'da, akabinde büyükşehirlerden başlamak üzere hızlı bir şekilde diğer illerdeki marketlerde de cerrahi maskelerin satışı yapılabilecektir. Cerrahi maskeler ilk etapta standart 50'li paketler halinde satışa sunulacak olup, önümüzdeki haftadan itibaren maskelerin 10'lu standart paketler halinde de satışa sunulması çalışmaları devam etmektedir." denildi.