Save The Children: Yemen korona ile yüzleşmeye hazır değil

6 Mayıs 2020

Save The Children: Yemen korona ile yüzleşmeye hazır değil

Uluslararası insan hakları kuruluşu Save The Children (Çocukları Kurtarın) Yemen’in dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını ile yüzleşmeye hazır olmadığını belirterek, taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Yemen’de ilk korona vakasının görülmesinin ardından ülkenin karşılaşacağı olası felaket ile ilgili uluslararası kuruluşlardan peş peşe uyarı açıklamaları geliyor.

Save The Children Yemen’de korona vakalarının görülmeye başlaması ile birlikte ülkenin içinde bulunduğu durum itibariyle salgınla başa çıkacak yeterli donanımının olmadığını bildirildi.

Save The Children Direktörü Xavier Joubert, Yemen’de korona virüsünün yayılmasının korktukları en kötü senaryo olduğunu belirterek, “Korona salgınının ülkenin her tarafına yayılması korktuğumuz en kötü senaryodur. Bu adeta büyük bir felakete yol açar. Bu durumda en savunmasız çocuklar ve aileler etkilenecek.” dedi.

Yemen’deki taraflara acil ateşkes çağrısı yapan Xavier, “Yemen’deki taraflar tehlikeyi görmezden gelemez. Yemen’de 5 yıllık savaştan sonra sağlık tesislerinin sadece yarısı çalışır durumda. Bu durumda korona ile başa çıkmak için yeterli donanıma sahip değil.” diye konuştu.