Aden’de kısmi sokağa çıkma yasağı

6 Mayıs 2020

Aden’de kısmi sokağa çıkma yasağı

Yemen’de korona virüs vakalarının tespit edilmesi üzerine Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK), salgının yayılmasını önlemek amacıyla geçici başkent Aden'de kısmi sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini duyurdu.

Yemen’de korona virüs vakalarında artış gözlenirken, ülke genelindeki tedbirlerde artırılmaya devam ediyor.

Ülkenin güneyinde özerklik ilan eden ayrılıkçı GGK kontrol altında tuttuğu Aden kentinde korona virüs ile mücadele tedbirleri kapsamında kısmi sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Söz konusu karar GGK sözcüsü Nizar Heysem tarafından duyuruldu. Sözcü Heysem, , ülkede Kovid-19 vakalarında artış görülmesi üzerine bugünden başlamak üzere 3 hafta boyunca 22.00-12.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyledi.

Açıklamada, yasak kapsamında Aden ve diğer güney illerinde, gat satılan pazarlar ile gıda maddesi satanlar hariç tüm büyük alışveriş merkezlerinin ve camilerin kapalı olacağı, 3 hafta boyunca cemaatle namaz kılınmayacağı kaydedildi.

Güneydeki illerin, yakıt, yardım ve gıda maddeleri haricinde giriş çıkışlara kapatılacağı aktarılan açıklamada, uluslararası kurumlar, hastane, eczane gibi sağlık kurumları ile elektrik, su, kanalizasyon, temizlik, benzin istasyonları ve iletişim gibi hizmet sektöründe çalışanların yasaktan muaf tutulacağı ifade edildi.