BM, Husilerin cezaevi saldırısını kınadı

7 Nisan 2020

BM, Husilerin cezaevi saldırısını kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Taiz kentinde Husiler tarafından gerçekleştirildiği belirtilen ve aralarında çocuk ve kadınların yaşamını yitirdiği cezaevi saldırısını kınadı. BM söz konusu saldırının savaş suçu teşkil edebileceğini duyurdu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet,  merkez hapishaneye yapılan saldırıya sert tepki göstererek, şiddetle kınadığını söyledi.  

Cezaevi saldırısı ile ilgili açıklama yapan Bachelet, "Saldırı beş kadın ve bir çocuğun ölümüne neden oldu. 12 kişi de yaralandı.  Taiz'deki Merkez Hapisane'nin bombalanmasını şiddetle kınıyorum.." dedi.

Saldırı esnasında taraflar arasında bölgede herhangi bir çatışmanın olmadığına dikkat çeken Bachelet,  hapishanenin kadınların olduğu bölümünün Yemen'deki İran destekli Husiler tarafından 3 kez topçu ateşine maruz kaldığı kanaatinde olduklarını kaydetti. 

Hapishane çevresinde belirgin bir askeri varlık olmadığını vurgulayan Bachelet, böylesine bir saldırının hiçbir koşulda haklı gösterilemeyeceğini kaydetti.

Bachelet, uluslararası insancıl hukuku ihlal ediyor gibi göründüğünü kaydederek, "Koşullara bağlı olarak bu saldırı savaş suçu dahi teşkil edebilir." değerlendirmesinde bulundu.