Yemenli annelerden "çocuklarımızı serbest bırakın" gösterisi

7 Nisan 2020

Yemenli annelerden

Yemen'in geçici başkenti Aden'de korona virüs tehdidi sebebiyle tutukluların anneleri yaptıkları gösteri ile çocuklarının biran önce serbest bırakılması içen eylem yaptı.

Yemen'de korona virüs tehdidi sebebiyle birçok uygulama hayata geçirilirken, söz konusu salgın en çok tutuklular ve tutuklu yakınlarını endişelendiriyor. Ülkede salgının ortaya çıkması durumunda en büyük sıkıntının cezaevlerinde çıkacağı belirtiliyor.

Geçici başkent Aden'de çok sayıda tutuklu anne çocuklarının serbest bırakılması için eylem yaptı. Çoğu tutuklu annesi olan onlarca gösterici, Aden'in Biriga ilçesinde bulunan Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait merkezin önünde bir araya geldi.

Kaçırılanların  Anneleri Birliği de Twitter üzerinden yayımladığı açıklamada, Biriga'daki Biir Ahmed Cezaevi'nde kaçırılan 40 kişi ile tutuklu 42 kişinin bulunduğu duyurdu.

Yapılan açıklamada, ülkede koronavirüs vakası görülmesi halinde cezaevindeki bu kişilerin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya geleceği belirtilerek, acil olarak bu tutukluların serbest bırakılması istendi.

Öte yanan Birlik ayrıca Yemen hükümetini, Yüksek Yargı Konseyini ve Başsavcılığı "Aden'deki tutukluları serbest bırakmaya ve BM'nin bu konudaki çağrısına yanıt vermeye" çağırdı.

Yemenli annelerin çocuklarının serbest bırakılmasını istediği cezaevi, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen Güney Geçiş Konseyine bağlı Hizam Emni birlikleri tarafından yönetiliyor.