Ak Parti ve MHP’nin hazırladığı kanun teklifi mecliste

31 Mars 2020

Ak Parti ve MHP’nin hazırladığı kanun teklifi mecliste

Ak Parti ve MHP’nin orta hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Cezaevindeki 90 bin kişinin yararlanması beklenen düzenlemeden terör ve kadına şiddet suçluları yararlanamayacağı belirtildi.

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında cezaevlerindeki tutuklulara yönelik ceza indirimi ile ilgili infaz düzenlemesi TBB’ye gönderildi.

AK Parti ve MHP’in ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Düzenlemeye ilişkin açıklama yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, "Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır" dedi.Özkan, "Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir" diye konuştu.

Kanun teklifinde Cinsel şiddet, uyuşturucu, kadına şiddet, cinayet, terör suçları bunların dışına çıkarılmıştır. Terör suçları özellikle hiçbir ayrım gözetilmeksizin bu ayrım dışına alındığı belirtildi.