İtalya koronadan ölenler için yasta

31 Mars 2020

İtalya koronadan ölenler için yasta

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce kişinin yaşamına neden olan korona virüs salgınında en fazla kişinin hayatını kaybettiği İtalya, ölenler için yas tutuyor.

Çin'de orta çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüsün adeta merkez üssü haline gelen İtalya, yaklaşık 6 hafta önce başlayan salgında bugüne kadar ölen 11 bin 591 vatandaşını anıyor.

Anma etkinlikleri kapsamında İtalyan Belediyeler Birliğinin çağrısıyla ülke genelinde, başta belediye olmak üzere, tüm devlet dairelerinde saat 12.00’de bayraklar yarıya indirildi, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Başkent Roma'daki tören de Roma Belediyesinin bulunduğu Campidoglio Meydanı'nda yapıldı.

İtalya, Avrupa Birliği (AB) ve Roma bayraklarının yarıya indirildiği törende, saygı duruşunun ardından Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi konuşma yaptı.

Son yolculuklarına dahi uğurlayamadıkları vatandaşlarını bu şekilde anmak istediklerini belirten Raggi, "Onlar için bu mücadeleyi kazanmalıyız. Şu an bu mücadeleyi bizim sağlığımızı korumak için kendi canını ortaya koyan doktor, hemşire tüm sağlık çalışanları için, süpermarketlerde, eczanelerde, belediye otobüslerinde çalışmak durumunda olanlar için, sivil savunma çalışanları, polisler için kazanmalıyız. Onlar yaptıkları işlerle devletin ilerlemesini sağlıyor." dedi.

Raggi, evde kalarak fedakarlık yaptıklarına işaret ederek "Bu, her birimizi kurtarmak için gerekli olan. Bunu yapmak durumundayız. Hep birlikte onlar ve ülke için bunun üstesinden geleceğiz." dedi. 

Öte yandan Roma Belediyesi dışında Roma Valiliği, Venedik Meydanı’ndaki Meçhul Asker Anıtı, Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale ve Başbakanlık Sarayı Chigi’de de bayraklar yarıya indirildi.

Roma'ya komşu Vatikan Devleti de İtalya ve dünya genelindeki Kovid-19 kurbanları için bayraklarını yarıya indirdi.