Koalisyondan Sana'ya hava bombardımanı

31 Mars 2020

Koalisyondan Sana'ya hava bombardımanı

Yemen'de Husilerin Suudi Arabistan'a yönelik saldırıları devam ederken, koalisyon güçlerine bağlı savaş uçakları başkent Sana'ya yönelik yoğun hava bombardımanı gerçekleştirdiği bildirildi.

Bombardıman Husilerin, "Suudi Arabistan içlerindeki en büyük askeri operasyonu gerçekleştirdikleri" yönündeki açıklamanın ardından geldi.

Yemen'de İran destekli Husiler ile meşru hükümet güçleri arasında ülkenin birçok bölgesinde yoğun çatışmalar devam ediyor. Husiler, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin başkent Sana'ya yoğun hava saldırısı düzenlediğini açıkladı. 

Husiler, koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarınca Sana'daki harp okuluna 4, Sana Havalimanı yakınlarındaki Ed-Deylemi Hava Üssü'ne ise 5 hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. 

Gerçekleştirilen hava saldırısında koalisyon güçleri ayrıca Sana'daki 1'inci Zırhlı Bölük Kampı ve Es-Sıyane karargahının yanı sıra Attan ve En-Nehdeyn dağları ile kent merkezindeki Es-Sebin Meydanı ve başkanlık kompleksini de hava saldırılarıyla hedef aldı.

Öte yandan görgü tanıkları, başkentin merkezinde yer alan Es-Sıyane karargahının vurulmasının ardından şiddetli patlama sesleri duyulduğunu bildirdi.

Saldırıda, karargahtaki cephaneliğin vurulmuş olabileceği ifade ediliyor. 

Koalisyon güçleri ayrıca başkentin güneyindeki El-Hafa karargahını da hedef aldı.

Husilere ait El-Mesire televizyonunun haberine göre koalisyon güçlerine ait savaş uçakları Sana'nın farklı bölgelerine 15 hava saldırısı düzenledi.