Korona virüs sebebiyle Gazze'de camiler iki hafta kapanacak

25 Mars 2020

Korona virüs sebebiyle Gazze'de camiler iki hafta kapanacak

Çin'de ortaya çıkan ve dünya genelinde hızla yayılarak can almaya devam eden korona virüs salgını sebebiyle Gazze'de camilerin iki hafta kapalı kalacağı belirtildi.

Korona virüs ile mücadale kapsamında Filistin yönetimi tedbirlerini sıklaştırıyor.  Gazze Şeridi'ndeki Vakıflar ve Din İşleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında bölgedeki tüm camilerin yarından itibaren 2 hafta süreyle kapatılması kararı aldı.

Alınacak önlemler ile ilgili olarak Gazze Vakıflar ve Din İşleri Bakanlık Müsteşarı Abdulhadi el-Aga, düzenlediği basın toplantısında, Gazze'deki alim ve müftülerin ortak kararıyla, koronavirüsün yayılmasını önleme amacıyla yarından itibaren tüm camilerde vakit ile cuma namazlarına ara verileceğini ve camilerin 2 hafta süreyle kapalı tutulacağını söyledi.

Öte yandan Gazze'de yayımlanan "Filistin" gazetesi de koronavirüs nedeniyle kağıt baskılı yayınını süresiz durdurduğunu açıkladı.

Filistin Sağlık Bakan Yardımcısı Yusuf Eburriş, 22 Mart'ta yaptığı açıklamada, "19 Mart'ta Pakistan'dan dönen iki kişide Kovid-19 tespit edilmesiyle birlikte Gazze'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü"  duyurmuştu.