Yemen'de savaş sayısız aileyi parçaladı

25 Mars 2020

Yemen'de savaş sayısız aileyi parçaladı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen'de taraflar arasında 5 yılı aşkın süredir devam eden savaşın ülkede sayısız ailenin parçalanmasına yol açtığını duyurdu.

Yemen'de İran destekli Husilerin darbesi sonucu başlayan savaş ülkede en çok aileleri vurduğu belirtildi. Ülkede devam eden savaş ile ilgili Twitter hesabında UNICEF'in Yemen Temsilcisi Sara Beysolow Nyanti'den aktarılan açıklamada, "Yemen'deki çocuklar 5 yıldır süren bu savaştan dolayı çok şey kaybetti." ifadeleri yer aldı. 

Savaşın çocuklar üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çeken Nyanti, uluslararası toplumun oradaki çocukların ne kadar büyük zorluklar içinde olduğunu anlaması gerektiğini belirterek, "Burada her çocuk dünyanın ilgisini hakediyor." dedi. 

Savaşın aileleri adeta dağıttığına dikkat çeken Niyanti, "Savaşın Yemen'de sayısız aileyi paramparça ettiğini, Yemen'deki çocukların da dünyanın herhangi bir yerindeki çocuklarla aynı hakları olduğunun dünya tarafından bilmesi gerektiğini vurguladı. 

Öte yandan yaklaşık 6 yıldır süren savaş sebebiyle insani dram yaşanan Yemen'de halkın yüzde 80'i insani yardımlara muhtaç halde hayatta kalma mücadelesi veriyor. 

Yemen hükümetiyle İran'ın desteklediği Husiler arasında yaşanan silahlı çatışmalarda ve Suudi Arabistan önderliğindeki Arap koalisyon güçlerinin müdahil olduğu iç savaşta bağımsız insan hakları örgütlerinin raporlarına göre yaklaşık 100 bin kişi hayatını kaybetti.