Suudi Arabistan ordusu ile ilgili şok iddia

25 Mars 2020

Suudi Arabistan ordusu ile ilgili şok iddia

İnsan Hakları Gözlemevi (HRW), Yemen'de bulunan Suudi Arabistan ordusu ile ilgili şok bir iddiayı gündeme taşıdı. HRW, Suudi ordusunun Yemen'in doğusundaki bölgelerde, sivil halka yönelik “işkence, adam kaçırma ve keyfi tutuklamalar” dahil olmak üzere çok sayıda ihlalde bulunduğunu açıkladı.

Yemen'de Arap Koalisyonu bünyesinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri'nin yanı sıra Suudi Arabistan'ın da Yemen'de ciddi anlamda insan hakları ihllallerinde bulunduğu bildirildi.

New York merkezli HRW, Yemen’in Umman ve Suudi Arabistan sınırı yakınındaki el-Mehra vilayetinde, Suudi Arabistan ordusunun yerel sivil nüfusa yönelik işkence eylemlerine karıştığına ilişkin kurbanların ifadelerinin yer aldığı bir rapor yayınladı.

Yapılan işkence eylemleri ile ilgili raporda ifadelerine yer verilen Yemenliler, Mehre vilayet merkezindeki gizli bir hapishanede tutulduklarını ve işkenceye maruz kaldıklarını aktardı. Yemenlilerin, 16 ayrı sefer keyfi tutuklandığı belirtilen raporda, 5 ayrı vakanın da “zorla kaçırılarak Suudi Arabistan’a götürüldüğü” belirtildi..

Kimi tutuklular yapılan işkenceler ile ilgili olarak, Riyad’ın desteklediği Yemenli birliklerin kendilerini kaçırarak yasa dışı bir gözaltı yerine götürdüklerini ve “uydurma suçları kabul edene, muhalif faaliyetleri durduracakları vaadinde bulunana kadar elektrik şok vererek dövdüklerini” aktardı.

İsmi Basim olarak değiştirilen bir gazeteci, raporda, Suudi Arabistan askerlerinin kendisine elektrik şoku verdiğini, “çöplük gibi bir hücrede tutarak” yemek vermediklerini kaydetti.

HRW’ye konuşan Suudi Arabistan’a kaçırılan Yemenlilerin aileleri, çocuklarından aylarca haber alamadıklarını daha sonra çocuklarının kendilerine Suudi Arabistan’da hapishane telefonlarından ulaştığını iletti.

Raporda, HRW Orta Doğu Direktör Yardımcısı Micheal Page, “Suudi Arabistan ve Yemenli müttefiklerinin Mehre vilayetindeki yerel nüfusa yönelik yaşattığı dehşet, Suudi Arabistan’ın liderlik ettiği koalisyonun hukuk dışı eylemlerine bir ilave niteliği taşıyor.” değerlendirmesini yaptı.