Yemen'de 10 bin gönüllüye korona eğitimi

25 Mars 2020

Yemen'de 10 bin gönüllüye korona eğitimi

Yemen'de hükümüt dünya geneline yayılan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan korona virüs salgını ile mücadele etmek amacıyla 10 bin kişiye eğitim vermeye başladı.

Korona virüs dünya genelinde hızla yayılırken henüz her hangi bir vakanın tespit edilmediği Yemen'de salgına karşı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Yemen hükümeti, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ihtimaline karşı 10 bin gönüllü gence sağlık eğitimi vermeye başladı. 

Yemen Gençlik ve Spor Bakanı Nayif el-Bekri, yaptığı açıklamada, Kovid-19 tehlikesine karşı alınan önlemler kapsamında sağlık birimlerine yardımcı olmak için 10 bin gönüllü gence eğitim verilmeye başlandığını söyledi.

Gençlere verilecek eğitimlerle koronaya karşı çok daha bilinçli bir mücadelenin başlatılacağını ifade eden Bekri, geçici başkent Aden'de eğitime izcilerden ve sivil toplum kuruluşlarından 330 gencin katıldığını, diğer kentlerin de Aden'i takip edeceğini aktardı.

Öte yandan Yemen Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Medya Departmanı Genel Müdürü Ferhan Muntasır da gönüllü gençlerin yoğun bir eğitim sürecinden geçeceğini ifade etti.

Muntasır, katılımcıların beşer kişilik küçük gruplara ayrılacağını, ilçelere gönderilmeden önce Sağlık Bakanlığı uzmanlarından bireysel eğitimler alacaklarını kaydetti.