İran'da son 24 saatte korona virüsten 122 kişi öldü

24 Mars 2020

İran'da son 24 saatte korona virüsten 122 kişi öldü

Korona virüs salgınının giderek yaygınlaştığı İran'da son 24 saat içinde  122 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkede toplam can kaybı 1934'e yükselirken, vaka sayısı 24 bin 811'e ulaştı. 

Çin'den sonra dünyada en fazla korona virüsten etkilenen ülkeler arasında yer alan İran'da tablo giderek ağırlaşıyor. Ülkede gerek vaka sayısı gerekse ölüm sayısı hızla artıyor.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, İran devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle ülke genelinde 122 kişinin daha yaşamını yitirdiğini  söyledi.

Son ölenlerle birlikte toplam can kaybının 1934'e çıktığını belirten Cihanpur, vaka sayısının 1762 artarak 24 bin 811'e ulaştığını aktardı.

Korona virüs ile mücadele kapsamında yapılan çalışmalar konusunda bilgi veren Cihanpur, Şu ana kadar 8 bin 913 kişinin tedavilerinin tamamlanmasının ardından taburcu edildiğini belirterek, Cihanpur, 5 Mart'ta başlatılan Koronayla Ulusal Mücadele Seferberliği kapsamında sağlık taramasından geçen kişi sayısının 41 milyon'u aştığını belirtti. 

İtalya, İspanya ve hastalığın ortaya çıktığı Çin'in ardından en çok can kaybının yaşandığı İran'da, virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı.

İran, 5 Mart'ta "Koronayla Ulusal Mücadele Seferberliği" adı verilen plan kapsamında virüsün en çok görüldüğü eyaletler başta olmak üzere ülke genelinde 300 bin kişilik ekiple sağlık taramasına başlandığını duyurmuştu.