BM'den Yemen'deki esirleri bırakın çağrısı

21 Mars 2020

BM'den Yemen'deki esirleri bırakın  çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffith, tüm dünyaya yayılan ve binlerce kişinin yaşamını yitirdiği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidi nedeniyle Yemen'de çatışman taraflara esirleri bırakma çağrısında bulundu. Griffiths, tarafların esirlerin serbest bırakılması konusunda acele etmesini istedi. 

Korona virüs tehdidi tüm dünyada dalga dalga yayılırken, ülkeler kendilerince önlemler almaya çalışıyor. Yemen gibi savaşın devam ettiği ülkelerde ise savaş esirleri ise salgına maruz kalacak ilk grup arasında yer alıyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yemen'deki taraflar, esirlerin serbest bırakılmasını hızlandırılması ve bu insanların evlerine güvenli şekilde dönmelerine izin verilmesi için gereken adımları atmaları gerekir." dedi.

Ülkedeki korona virüs tehdidine dikkat çeken Griffiths, esirlerin serbest bırakılması anlaşmasının Kovid-19 tehdidi nedeniyle "daha acil" hale geldiğini vurguladı.

Şu ana kadar Yemen hükümeti veya Husilerin kontrolü altındaki bölgelerden bildirilen yeni tip koronavirüs vakası bulunmuyor.