İsrail'e Fliistinli mahkumları serbest bırakın çağrısı

20 Mars 2020

İsrail'e Fliistinli mahkumları serbest bırakın çağrısı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'den ülkede yayılan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bulaşma riskiyle karşı karşıya olan Filistinli tutukluları serbest bırakma çağrısında bulundu.

Korona virüs sebebiyle dünya genelinde vaka sayısı ve ölenlerin sayısı hızla artarken, İsrail hapishanelerinde bulunan yüzlerce Filistinlinin söz konusu salgından etkilenme endişesi yaşıyor. Filistinli yetkililer tutukluların selameti açısından biran önce serbest bırakılmasını istiyor.

Abbas, Filistin Devlet Televizyonu’nda yaptığı açıklamada, Tel Aviv yönetimine Kovid-19 vakalarının hızla arttığı ülkedeki cezaevlerinde bulunan Filistinli tutukluları serbest bırakması çağrısında bulundu.

Abbas  ayrıca, İsrail’in mahkumların selametinden sorumlu olduğuna vurgu yaptı.

Alınan tedbirler ile ilgili bilgi veren Abbas, "Elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz ve tüm dünyaya saldıran bu tehlikeli virüsle mücadele için tüm gücümüzü kullanıyoruz ve halkımızı ondan korumak için uzman kurumlarla çalışıyoruz." dedi.

Filistin Esirler Cemiyeti ise bugün yaptığı yazılı açıklamada İsrail cezaevlerinde bulunan 4 Filistinli tutuklunun Kovid-19 şüphesiyle karantinaya alındığını duyurmuştu.

Öte yandan, Filistin hükümeti, işgal altındaki Batı Şeria'da 3 kişide daha Kovid-19 tespit edildiğini, böylece Filistin'de Kovid-19 görülen kişi sayısı 47'ye yükseldiğini ilan etmişti.