Kabe ve Mescidi Nebevi'de namaz yasaklandı

20 Mars 2020

Kabe ve Mescidi Nebevi'de namaz yasaklandı

Suudi Arabistan, korona virüsten korunma tedbirleri kapsamında  Mekke'deki Haremi Şerif ve Medine'deki Mescidi Nebevi'de namaz kılınmasını yasakladığı bildirildi. 

Çin'den tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın yaşamının yitirdiği korona virüs sebebiyle her ülke kendince korunma tedbirlerini sıklaştırıyor. Suudi Arabistan'da ise Mekke'de Haremi Şerif (Kabe) ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'de namaz kılınmasını durdurma kararı aldı. 

Harameyn İşleri Genel Başkanlığı Sözcüsü Hani Haydar, ülkenin resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, sağlık ve güvenlik kurumlarının Kovid-19'dan korunma amacıyla bazı önlemler aldığını açıkladı.

Alınan tedbirler ile ilgili bilgi veren Haydar, Haremi Şerif ve Mescidi Nebevi'de bulunmak ve buralarda namaz kılmanın yasaklandığını belirterek, herkesin talimatlara uymasını istedi.

Öte yandan Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında geçen salı Kabe ve Mescid-i Nebevi dışında ülkedeki camilerde cuma namazı başta olmak üzere cemaatle namaz kılınmayacağı kararı alınmıştı. 

Dünya genelinde hızla yayılan korona vriüs vaka sayısında Suudi Arabistan  tespit edilen kişi sayısının 274'e yükseldiği açıklanmıştı.