El Beyda kentinde 80 Husi etkisiz hale getirildi

20 Mars 2020

El Beyda kentinde 80 Husi etkisiz hale getirildi

 Yemen'de İran destekli Husiler ile meşru hükümete bağlı ordu arasında ülkenin orta kesimlerindeki El Beyda kentinde, meydana gelen çatışmalarda 80 Husi'nin etkisiz hale getirildiği bildirildi. 

Yemen'nin El Cevf kenti olmak üzere birçok cephede ordu birlikleri ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. El Beyda ekseni komutanı Abdurrab el-Esbahi Silahlı Kuvvetler İletişim Merkezine yaptığı açıklamada, Husi milislerle girilen çatışmada, 80 kişinin etkisiz hale getirildiğini, 20 milisin de esir alındığını duyurdu.

Yemen ordusunun Husilere karşı üstünlük sağladığını ve bölgedeki bazı mevkilerin ele geçirildiğini kaydeden, Esbahi, Beyda kentinin ülkenin orta kesiminde olmasından dolayı stratejik öneme sahip olduğunu söyledi.

Esbahi, Yemenli ailelerden evlatlarını Husilerle cepheye sürüklenmelerine izin vermemelerini istedi. 

Öte yandan Bir başka askeri yetkili ise yaptığı açıklamada, El Cevf vilayetine bağlı Yetime cephesindeki çatışmalarda da kabilelerden çok sayıda kişinin orduya destek verdiğini kaydetti. 

Yetkili, çatışmalarda yaklaşık 20 Husi milisinin etkisiz hale getirildiğini, 15 silahlı milisin de ele geçirildiğini söyledi.