Bin Dağır'dan uyarı: Askeri dengeler tamamen değişir

7 Mars 2020

Bin Dağır'dan uyarı: Askeri dengeler tamamen değişir

Yemen'de İran destekli Husiler'in stratejik El Cevf kentini geçirmesi ile ilgili açıklama yapan Yemen Cumhurbaşkanı Danışmanı ve eski Başbakan Ahmed Ubeyd bin Dağr, İran destekli Husilerin El-Cevf vilayetini ele geçirmesinin askeri güç dengelerini tamamen değiştirebileceği uyarısında bulundu.

Husiler ile meşr hükümete bağlı ordu arasında ülkenin farklı şehirlerinde çatışmalar devam ederken, Suudi Arabistan sınırındaki El Cevf kentinin Husiler'in kontrolüne girmesi büyük tepkilere neden oldu. 

Cumhurbaşkanı Danışmanı Bin Dağr, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Husilerin El Cevf kentini ele geçirmesine tepki gösterdi. Bin Dağr, "Bizim, meşru hükümet ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri olarak kendi aramızda bölünmemiz ve birbirimize düşmanlık etmemiz, Husilerin Suudi Arabistan sınırındaki vilayeti (El-Cevf) ele geçirmesine sebep oldu." dedi.

 Bin Dağr, "Husilerin Cevf'in kontrolünü ele geçirmesi, Husiler ile aramızdaki kader savaşımızda askeri güç dengelerini tamamen değiştirebilir." değerlendirmesinde bulundu.

Husiler, 1 Mart'ta Suudi Arabistan sınırındaki Cevf vilayetinin merkezi El-Hazm kentinde kontrolü sağlamıştı.