Türkiye'deki insani yardım kuruluşlarının Yemen'e yardımı sürüyor

4 Mars 2020

Türkiye'deki insani yardım kuruluşlarının Yemen'e yardımı sürüyor

Türkiye'deki çeşitli insani yardım kuruluşlarının dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen'e yönelik yardımları sürüyor.  Sadakataşı Derneği, Marib kentinde bulunan mülteci kamplarındaki 260 aileye gıda yardımı gerçekleştirdi. 

Yemen'de 5 yılı aşkın süredir devam eden savaş sebebiyle halkın yüzde 80'i insani yardımlara muhtaç bir şeklide yaşam mücadelesi veriyor. Türkiye'de Türk Kızılayı'nın yanı sarı, İHH, gibi birçok insani yardım kuruluşunun yardımları sürüyor. Son olarak Sadakataşı Derneği Yemen'de ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulundu.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, iç savaşla beraber ekonomik sıkıntı ve kıtlığın yaşandığı Yemen'e insani yardım çalışmalarının devam ettiği belirtildi. 

Sadakataşı Derneği acil yardım çalışması kapsamında Marib bölgesinde açlıkla mücadele eden mülteci ailelere un, şeker, pirinç, yağ, çay, konserve gıdalar ve 900 gram süt tozundan oluşan gıda dağıtımı gerçekleştirdiğini aktardı.

Öte yandan Yemen'de iç savaşın başladığı 2015'ten bu yana toplam can kaybı 30 bini aştı. Sağlık başta olmak üzere pek çok alanda insani kriz yaşanan ülkede, temiz suya ulaşımın olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklikler gibi nedenlerle salgın hastalıklar her geçen gün daha da artıyor.

Sadakataşı Derneği Genel Başkanı Kemal Özdal, Yemen'deki iç savaş sonrası milyonlarca insanın yardıma muhtaç duruma geldiğini belirterek, "Yapmış olduğumuz yardım çalışmasıyla yüzlerce aileye kumanya dağıttık. Bölgeye önümüzdeki günlerde de yardım ulaştırmaya devam ederek kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hissettireceğiz." ifadelerini kullandı.