Yemen’de Türk dizilerine büyük ilgi

Yeni Yemen / ÖZEL

26 Şubat 2020

Yemen’de Türk dizilerine büyük ilgi

Türkiye’nin sınırlarını aşan ve dünyanın birçok ülkesinde büyük izleyici kitlesine ulaşan Türk dizileri, savaş ve çatışmaların devam ettiği Yemen’de de büyük ilgi görüyor. Elektrik kesintilerine rağmen özellikle gençler Türk dizilerini izlemek için internet kafelerine akın ediyor.

Türk dizilerinin özellikle 2007 yılından itibaren Arapça dublajının yapılmasının ardından çok sayıda Türk dizisi Arap izleyici ile buluştu. Onlarca dizi ise birçok Arap kanalında izlenme rekorları kırıyor. Yemenli gençler ise gerek boş zamanlarında gerekse akşam eğlencelerinde özellikle internet kafeleri giderek buralarda internet üzerinden Türk dizilerini izliyor.

Özellikle son dönemde drama alanında yapılan sosyal, dini ve tarihi türlerdeki diziler Yemen’in geçici başkenti Aden’de büyük ilgi görüyor. Türk dizilerine yönelik bu ilgi ençok internet kafe işletmelerini memnun ediyor.

Türk dizileri özellikle savaş ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar sebebiyle bir eğlence çoğu kez ise halkın ve özellikle gençlerin Türk kültür ve örfünü öğrenme imkanı sağlıyor.

KÜLTÜREL YAKINLAŞMA

Türk dizilerinin müdavimlerinden Ömer Al Rawi, Türk dizilerinin Yemen’de en çok izlenen diziler olduğunu ifade ederek, bunun kültür yakınlaşmasının yanı sıra Türk kültürünü tanıma fırsatı sağladığını söyledi.

Yeni Yemen’e açıklama yapan El Rawi, Türk dizilerinin, konusunun yanı sıra, sahnelerin çekildiği ortamlar, doğal manzaralar ve etkileyici sahnelerin izlenmelerini ve izleyici gönlünde taht kurmalarını sağladığını aktardı.

İNTERNET KAFELERİNE TÜRK DİZİLERİ İZLEMEK İÇİN GELİYORLAR

Yemen’de gerek zorlu savaş şartları gerekse ekonomik sıkıntılar sebebiyle gençler internet kafelerinde vakit geçiriyor.

Aden’de internet kafe işleten Abdulkadir Abdullah ise, internet kafelerine gelenlerin büyük bir kısmının sadece Türk dizilerini izlemek için geldiklerini belirtiyor. “Bunlar internete gerek kalmadan bu dizilere izleme imkana buluyor” dedi.

Özellikle geçici başkent Aden’de internet kafelerine gelenlerin yüzde 90’ının Türk dizilerini izlediğine dikkat çeken Abdullah, “Yemenliler arasında cinsiyet fark etmeksizin Türk dizilerine yönelik büyük bir ilgi var. Özellikle popüler olan dizilere burada yoğun bir şekilde izleniyor.” şeklinde konuştu.