"Süleymani, BAE ile Suudi Arabistan ile gizli görüşmeler yapıyordu"

15 Şubat 2020

 ABD'de yayınlanan  New York Times gazetesi, ABD tarafından öldürülen İranlı general Kasım Süleymani'nin Tahran yönetimi ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan arasındaki görüşmeleri organize ettiğini yazdı. Gazete BAE'nin Eylül 2019'da ABD yönetiminden habersiz olarak bu görüşmeleri gerçekleştirdiğini duyurdu. 

New York Times gazetesi, ABD'nin bölgedeki müttefikleri BAE ile Suudi Arabistan ile ilgili önemli bir iddiayı gündeme taşıdı. ABD'nin bölgedeki müttefikleri BAE ile Suudi Arabistan İran ile gizli görüşmeler gerçekleştirdi. Söz konusu görüşmeleri ise ABD tarafından hava saldırısı ile öldürülen Kasım Süleymani tarafından organize edildi. 

Gazeteye göre, bölgede ABD ile birlikte hareket eden BAE'nin Tahran ile görüşmelere başlamasının öğrenilmesi Washington ve Tel Aviv yönetimlerinde İran'a karşı "azami baskı" politikasının çökeceği endişesini doğurdu.

ABD'nin Körfez'deki müttefikleri, özellikle İran karşıtlığıyla bilinen ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Eylül 2019'un başlarında Başkan Donald Trump tarafından görevden alınması ve Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine saldırıların ardından Washington'un İran'la askeri çatışmadan kaçınması üzerine Trump yönetiminin bu ülkeye yönelik "azami baskı" politikasını sorgulamaya başladı. 

Bunun üzerine BAE, ABD'nin onayı olmadan İran ile gizli görüşmelere başladı. Eylül ayı sonunda BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye gelen İranlı üst düzey yetkililer ile BAE arasında bölgedeki gerginliğin düşürülmesi adına görüşmeler yapıldı.

Benzer görüşmelerin aynı dönemde Irak ve Pakistan ara buluculuğunda Suudi Arabistan ile İran arasında da yapıldığını yazan NYT, söz konusu görüşmelerin 3 Ocak'ta Bağdat Havalimanından çıkışı sırasında ABD saldırısına uğrayan İranlı general Süleymani tarafından organize edildiğini aktardı. 

GÖRÜŞMELER ABD VE İSRAİL'DE ENDİŞE UYANDIRDI

NYT, bir istihbarat yetkilisine dayandırarak, konunun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ekim ayında İsrail'i ziyaretinde İsrail İstihbarat Servisi Mossad'ın Başkanı Yossi Cohen ile görüşmesinde gündeme geldiğini ve Cohen'in İran karşıtı koalisyonun çökeceğine yönelik endişesini Pompeo'ya aktardığını yazdı. 

İran'ın bölgedeki askeri-istihbari operasyonlarının başındaki isim olarak bilinen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü'nün eski komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in de aralarında bulunduğu 10 kişi, 3 Ocak'taki ABD saldırısında hayatını kaybetmişti. 

ABD Başkanı Trump, Süleymani'nin bölgedeki dört ABD Büyükelçiliğine saldırı düzenlemeyi planladığı için öldürüldüğünü öne sürmüş ancak ABD Savunma Bakanı Mark Esper, bu konuda kesin bilgi olmadığını açıklamıştı.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ise Süleymani'nin kendisine İran'dan Suudi Arabistan'a bir mesajı iletmek için Bağdat'a davet edildiğini belirterek, "Kendisiyle, öldürüldüğü sabah buluşacaktım. Suudi Arabistan'dan İran'a gönderilmesine aracılık ettiğimiz bir mesajın yanıtını getiriyordu." demişti.