Endonezya'da bir kabiledeki 300 kişi Müslüman oldu

15 Şubat 2020

Endonezya'da bir kabiledeki 300 kişi Müslüman oldu

 Endonezya'da  Sulawesi Adası'nda yaşayan ve  Animizm inancına sahip Tau Taa Wana kabilesinden 300 kişi, Müslüman oldu. Kabile üyeleri için yapılan ihtida merasiminde kelimei şehadet getirererk, İslam'ı seçti. 

Endonezya'nın yerel basınında yer alan habere göre,  Orta Sulawesi eyaletinde, Tokala Dağları'nın iç kesimindeki köylerde yaşayan ve İslam'a geçmeyi kabul eden Tau Taa Wana kabilesi üyeleri Müslüman oldu. 

Kabile üyeleri için düzenlenen programda farklı köylerden gelerek Kuzey Morowali bölgesindeki Al-Furkan Camisi'nde buluşan 300  kabile üyesi Müslüman oldu.

Yapılan ihtida merasim ve okunan duaların ardından kıyafet yardımı yapılan kabile üyelerine ayrıca dini bilgiler verildi.

Orta Sulawesi eyaletinin doğu kısmında yaşayan ve "her nesnenin bir ruh tarafından yönetildiği" görüşünü benimseyen Animizm inancına mensup Tau Taa Wana halkının, 8 bin yıldan bu yana bölgede var olduklarına inanılıyor.

Bu arada, kendilerine özgü Pamona dilini konuşan yerel kabilenin büyük çoğunluğu ülkenin ortak dili Endonezceyi bilmiyor.

260 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık 4. ülkesi Endonezya'nın yüzde 87'si Müslüman, yüzde 10'u Hristiyan, yüzde 1,7'si Hindu ve yüzde 1,3'ü diğer inanç sahiplerinden oluşuyor.