Keşmir'den Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı

14 Şubat 2020

  Keşmir'den Türkiye'ye arabuluculuk çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Pakistan ziyareti sürerken, Azad Keşmir bölgesinin başkenti Muzafferabad'da bir araya gelen Keşmirliler, Türkiye'nin Pakistan ve Hindistan arasında arabulucu olması çağrısında bulundul.

Erdoğan'ın Pakistan ziyareti çerçevesinde Türkiye'nin Keşmir sorunu ile ilgili  açık destek açıklamaları Keşmir'de yankı buldu. Keşmir'de toplanan halk, Türkiye’nin Keşmir konusundaki Hindistan ve Pakistan arasında arabuluculuk rolü üstlenmesini talep etmek amacıyla gösteri düzenledi. Göstericiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan lehinde slogan atıp pankart açtı.

İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1947'den itibaren Cammu Keşmir, kendi yasalarını çıkarabilen ayrıcalıklı konumdaydı. Bu özel statü, yabancıların bölgeye yerleşmesine ve mülk edinmesine izin vermeyen vatandaşlık yasasını da içeriyordu. Ancak Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir'e ayrıcalık tanıyan 370'inci maddesini 5 Ağustos 2019'da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırdı ve eyaleti ikiye böldü.