ABD: İran ağır silahlarının olduğu tekneye el koyduk

14 Şubat 2020

ABD: İran ağır silahlarının olduğu tekneye el koyduk

ABD Umman Denizi'nde yapılan operasyonda bir botta İran'a ait çok sayıda ağır silahların ele geçirildiğini duyurdu. 

 ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), yaptığı açıklamada,  ABD kuvvetlerinin Umman Denizi'nde, İran'a ait bota el koyduklarını ve botta büyük miktarda ağır silah ele geçirdiklerini bildirdi.

CENTCOM'dan yapılan açıklamada, “USS Normandy Savaş Gemisi'nde görevli ABD askerleri, 9 Şubat'ta Merkez Kuvvetler Komutanlığı bölgesinde deniz güvenlik görevi yaparken uluslararası hukuk çerçevesinde bir dhov teknesine indi ve teknede büyük bir silah zulası tespit etti.” denildi.

Tekne ile ilgili incelemelerin devam ettiğine dikkat çekilen ve ele geçirilen silahlarla ilgili bilgi verilen açıklamada, " Teknede yapılan aramalarda 150 adet Rus https://www.yeniyemen.com/Search/RusyaKornet ATGM'lerinin modifiye edilmiş versiyonları olan Dehlavi ATGM tipi tanksavar füzesi, 3 adet İran yapımı karadan havaya füze, İran yapımı termal görüntü kapasiteli silah kontrol ekranı ve İran yapımı insansız hava ve kara araçları ile çok sayıda İran yapımı gelişmiş silah parçaları ele geçirildi." denildi.

Öte yandan ele geçirilen silahların, ABD donanmasına bağlı USS Forrest Sherman Muhrip gemisinin Umman Denizi'nde 25 Kasım'da ele geçirilen silahlarla aynı olduğu belirtildi. 

CENTCOM, ele geçirilen silahların halen ABD'nin elinde olduğu ve nihai durumunun değerlendirileceğini kaydederek, "Bu silahların İran'dan geldiği ve Yemen'deki Husilere gittiği değerlendirildi ki bu da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Husilere silah satılması, aktarılması veya tedarik edilmesini yasaklayan kararlarını ihlal ediyor." açıklamasını yaptı.