Yemen’de 11 Şubat Devrimi kutlamaları

12 Şubat 2020

Yemen’de 11 Şubat Devrimi kutlamaları

Yemenliler Ali Abdullah Salih rejiminin devrildiği 11 Şubat Devrimi’nin 9’ucuncu yıl dönümünü kutluyor. Ülkenin birçok kentinde yapılan gösterilerde sokaklara akın eden halk taşıdıkları döviz ve pankartlarla devrimin hedefine ulaşacağı mesajını verdi.

Devrim yıl dönümünde Taiz kentinde ülkenin farklı kesimlerinin yanı sıra askeri ve siyasi şahsiyetlerin katılımı ile binlerce kişi Cemal Caddesi’nde toplandı. Yemen bayrakları ve dövizlerin taşıyan kalabalık attıkları sloganlarla devrime sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Katılımcılar Taiz kentinin bir an önce özgürlüğüne kavuşturulması ve Husiler’in yenilgiye uğratılması çağrısında bulundu.

11 Şubat Devrim kutlamaları aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ve desteklediği ayrılıkçı grupların sık sık ayaklanmaya çalıştığı Sokotra Adası’nda gerçekleştirildi.

Sokotra’da binlerce kişi devrimin 9’uncu yıl dönümünü kutlarken bir yandan da meşru hükümete karşı askeri isyan gerçekleştirmeye çalışan BAE ve desteklediği ayrılıkçı gruplara karşı protesto gösterisi gerçekleştirdi.

Göstericiler Yemen bayraklarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Hadi’nin fotoğraflarını taşıyarak, ülkedeki kaos çıkarmak isteyenlere karşı birlik mesajı verdi.