Türkiye’deki Yemenlilerden 11 Şubat Devrimi Sempozyumu

12 Şubat 2020

Türkiye’deki Yemenlilerden 11 Şubat Devrimi Sempozyumu

Türkiye’deki Yemenliler Ali Abdullah Salih rejiminin devrildiği 11 Şubat Devrimi’nin 9’ucuncu yıl dönümü münasebetiyle “Ya Kazanacağız Ya Kazanacağız” Sempozyumunda bir araya geldi. Yeni Yemen Medya Merkezi tarafından gerçekleştirilen sempozyumda akademisyen ve siyasiler, 11 Şubat Devrimi’nin Yemen tarihindeki önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Merkezi İstanbul’da bulunan Yeni Yemen Medya Merkezi, 11 Şubat Devrimi münasebetiyle bir Sempozyum gerçekleştirdi.

Moderatörlüğünü eski Milletvekili Şevki El Kadi’nin yaptığı sempozyuma Yemen Spor Bakanlığı Vekili Nadya Abdullah ile Sana Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Muhammed El Zahiri konuşmacı olarak katıldı.

Çok sayıda Yemenli akademisyen, fikir adamı ve siyasetçinin iştirak ettiği Sempozyum açılışında konuşan Şevki El Kadi, 11 Şubat Devrimi’nin Yemen tarihinde önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, barışçıl bir şekilde ortaya konulan bu devrimde gençlerin önemli bir payı olduğunu söyledi.

El Kadi, aralarında kimi siyasi partilerin de olduğu ve uluslararası güçlerin de dahil olduğu çevrelerin devrimi tökezletmeye çalıştığı suçlamasını yöneltti.

El Kadi ayrıca devrim sonrasında bölge ülkelerinin Yemen’e yönelik müdahalesinde gençlerin ve devrimin göz ardı edildiği ve Husilerin güçlendirildiği bir ihanet aşaması olarak nitelendirdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Nadia Abdullah ise, devrimle birlikte kadının Yemen’deki konumunun değiştiğini söyledi.

Devrim öncesi Yemen’deki kadınların sosyal hayattan, siyasetten ve uzak tutulduğunu kaydeden Abdullah, devrimle birlikte kadınların daha da aktif hale geldiğini belirtti. Abdullah, “kadınları artık daha görünür hale geldi Tevekkül Karman Nobel ödülünü kazandı” dedi.

DEVRİMİMİZ HEDEFİNE ULAŞAMAYACAK

Siyaset Bilimi Profesörü Muhammed Al Zahiri ise, Devrim hedeflerinin artık gerçekleşmeyeceğini ifade ederek, “Devrimimiz düşük doğmuştur.” ifadesini kullandı.

El Zahiri, “Donuk yöneticilerimiz ve üzerinde baskı kurulmuş liderlerimiz var” diyerek, ülkedeki mevcut durumu özetledi.