Yeni Yemen Medya Merkezi’nden 11 Şubat Devrimi Sempozyumu

11 Şubat 2020

Yeni Yemen Medya Merkezi’nden 11 Şubat Devrimi Sempozyumu

Yemen’de Ali Abdullah Salih rejiminin devrildiği 11 Şubat Devrimi’nin 9’ucuncu yılı ülke genelinde kutlanırken, Yeni Yemen Medya Merkezi tarafından 11 Şubat Devrimi Sempozyumu gerçekleştirilecek.

Arap Baharı ile birçok ülkede diktatör rejimlere karşı başlayan gösteriler Yemen’de 35 yıldır ülkeyi baskıyla yöneten Ali Abdullah Salih’i karşı başladı. Ülke genelinde yapılan gösterilere yapılan müdahalelerde yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. Halkın kararlılığı sonucu devam eden protestolar sonrasında 11 Şubat 2011 tarihinde eski Devlet Başkanı Ali Abudullah Salih devrilmiş ve yönetimden ayrılmak zorunda kalmıştı. Gerçekleşen devrimin ardından her yıl yapılan bir dizi etkinlik ve programlarla Yemenliler bu günü devrim bayramı olarak kutluyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan Yeni Yemen Medya Merkezi, 11 Şubat Devrimi münasebetiyle bir Sempozyum gerçekleştirecek.

Sempozyuma Yemen Spor Bakanlığı Vekili Nadya Abdullah ile  Sana Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Muhammed El Zahiri konuşmacı olarak katılacak.

Moderatörlüğünü eski Milletvekili Şevki El Kadi’nin yapacağı sempozyumda 11 Şubat devriminin Yemen’in tarihinde taşıdığı önem ve bu süreçte yaşananlar anlatılacak.