BAE Yemen'deki askerini çektiğini duyurdu

11 Şubat 2020

BAE Yemen'deki askerini çektiğini duyurdu

Yemen'de Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki Arap Koalisyonu'ndayer alan  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen'de savaşan tüm birliklerinin ülkeye döndüğünü açıkladı. 

Yemen'de geçici başkent Aden olmak üzere, ülkenin farklı bölgelerinde kendisine bağlı silahlı gruplar oluşturan ve söz konusu bu gruplarla ülkede karışıklık çıkartığı ifade edilen BAE, sürpriz bir karar ile ülkedeki tüm askeri birliklerini çektiğini duyurdu.  

BAE haber ajansı WAM'ın haberine göre, Abu Dabi yönetiminin Yemen'deki Ortak Operasyon Komutanı Tümgeneral İsa Mezrui, yaptığı açıklamada  Yemen'deki çatışmalarda toplam 108 askerini kaybeden BAE'nin bu ülkedeki tüm birliklerini geri çektiğini söyledi.

Mezrui Yemen'den dönen askerler için düzenlenen törende yaptığı konuşmada ülkesinin "dolaylı" adını verdiği yeni stratejisinin Yemen'de BAE güçlerinin varlığına dayanmadan doğrudan eğitilmiş ve donatılmış bir milli orduyu öngördüğünü ifade etti. 

BAE'nin Kara Kuvvetleri, Devlet Başkanlığı Muhafızları ve özel kuvvetler olarak Yemen'deki savaşa katıldığını aktaran Mezrui, "Güçlerimiz Yemen'de görev yaptığı süre içinde BAE Kara Kuvvetleri bünyesindeki 15 birlikte 15 binden fazla askeriyle çeşitli vilayet ve kentlerde bulundu. Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklarımız da toplam 500 bin saat uçuş ve 130 binden fazla sorti yaptı." dedi. 

Öte yandan  Mezrui, Yemen'de BAE Deniz Kuvvetleri'nin ise 3 birlik, 50 deniz taşıtı ve 3 binden fazla askerle hükümete destek verdiğini ve Husilerden kurtarılan bölgelerde 200 binden fazla Yemen askerinin eğitildiğini kaydetti.