“Husiler cezaevinde acımasızca işkence yapıyor”

8 Şubat 2020

“Husiler cezaevinde acımasızca işkence yapıyor”

Yemen’de Kaçırılanların Anneleri Derneği, Husiler’in kontrolünde Taiz kentindeki El Salih Cezaevi’nde onlarca kişiye acımasızca psikolojik ve fiziki işkence yapıldığını bildirdi.

Kaçırılanların Anneleri Derneği Husiler’in cezaevlerinde uyguladığı hukuksuz tutuklama ve işkenceler ile ilgili olarak Taiz valiliği önünde protesto gösterisi düzenledi. Çocuklarının bir an önce bırakılmasını isteyen aileler, Husiler tarafından cezaevlerinde uyguladığı insanlık dışı işkencelere dikkat çekti.

Yapılan açıklamada Saleh Cezaevinde bulunan 156 kişiye akıl almaz işkencelerin yapıldığı belirtilerek, şahıslara elleri bağlı asılı bırakma, ateşle dağlama, dayak gibi birçok işkence yönteminin uygulandığı kaydedildi.

Başka Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kamuoyu ve insan hakları örgütlerine bir an önce harekete geçme çağrısının yapıldığı açıklamada Husiler’in insanlık dışı işkencelerine son vermeleri ve hukuksuz şekilde tutuklananların salıverilmesi istendi.

Yemen’de Husiler, aralarında kadınlarında olduğu yüzlerce tutukluyu her hangi bir gerekçe ortaya koymadan ve adil yargılama yapmadan cezaevlerinde tutuyor. Husiler, sayıları yüzlerle ifade edilen şahıslara yönelik ayrıca cezaevlerinde insanlık dışı işkence yaptığı haberleri geliyor.