Trump’ın Kudüs’ün ilhakı planına demokratlardan tepki

8 Şubat 2020

Trump’ın Kudüs’ün ilhakı planına demokratlardan tepki


ABD Başkanı Donald Trump, tek taraflı olarak ve Kudüs’ün tamamen ilhak edilmesini sağlayan sözde Ortadoğu Barış Planı’na temsilciler meclisinde 100 fazla Demokrat veril tepki gösterdi.

ABD Başkanı Trump’ın Yüzyılın Anlaşması olarak iddia ettiği ve Kudüs’ün tamamının İsrail’in başkenti olarak ilan edildiği plan, uluslararası arenada olduğu gibi ülkesinde de tepkiye yol açtı.

ABD Temsilciler Meclisindeki 100'den fazla Demokrat vekil Başkan Trump'a gönderdikleri mektupta, sözde 'Orta Doğu barış planı'na tepki gösterdi.

Demokrat vekiller Alan Lowenthal ve Andy Levin'in öncülük ettiği ve 100'den fazla ismin imza koyduğu mektupta, söz konusu planın işe yaramayacağı, hem İsrail hem de Filistin'e zarar vereceği ve çatışmaları daha da artırabileceğine dikkat çekildi.

Trump’a gönderilen mektupta, "Bu plana biz destek vermiyoruz. İsrail yönetimi de bu anlaşmayı, Batı Şeria'daki (Yahudi yerleşim) bölgelerini uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhak etmek için bir onay olarak görmesin." denildi.

ABD Başkanı'nın söz konusu planının zamanlamasının da sorunun çözümüne katkı sağlamayacak şekilde ayarlandığı vurgulanan mektupta, Trump'ın İsrail-Filistin sorununu gerçekten çözmek isteyip istemediği konusunda birçok soru işareti olduğu vurgulandı.

2019 Aralık'ta Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, iki-devletli çözümü desteklediklerini beyan eden bir karar tasarısını kabul etmişlerdi.

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da 28 Ocak'ta düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı sözde Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı.