Türk askeri Aden Körfezi'nde bir yıl daha görev yapacak

6 Şubat 2020

Türk askeri Aden Körfezi'nde bir yıl daha görev yapacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi.

Türk askerinin, Aden'de bulunan askeri deniz kuvvetlerinin Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi bölgesindeki görev süresini uzatılması ile ilgili Cumhurbaşkanlığı teskeresi TBMM'de görüşüldü. Mecliste grubu bulunan parti temsilcileri teskere konusunda görüşlerine aktırdı. 

Partisi adına konuşan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, tezkerenin kapsadığı bölgenin ekonomik, siyasi ve askeri açıdan önemli olduğunu, bölgede ABD ve Çin başta olmak üzere birçok ülkenin askerinin bulunduğunu, Rusya'nın da üs kurmak için harekete geçtiğini söyledi.

Somali açıklarında BM tarafından korsanlara karşı bir deniz gücü kurulduğunu anımsatan Sezgin, Türkiye'nin de bölgedeki barış ve huzura katkı sunduğunu, uluslararası meşruiyete dayandığı için bu tezkereyi desteklediğini dile getirdi.

MHP Erzurum Milletvekili Kamil Aydın, artık savaşların vekalet grupları, çete veya terör örgütlerinin maşa olarak kullanılmasıyla yapıldığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çevikgöz, dünya barışına yaptığı katkı ve Türkiye'nin ulusal çıkarları için CHP'nin bu tezkereye destek verdiğini belirtti. Korsanlara karşı sadece askeri yöntemlerle çözüm bulunamayacağını kaydeden Çeviköz, diplomatik ve siyasi çalışmalara da ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin Suriye politikasını da eleştiren Çevikgöz, "İktidarın Suriye'de statükonun ve cihatçı unsurların korunmasına yönelik izlediği politikalar, günün sonunda İdlib'de askerlerimizin can kaybına, ülkemizin de giderek itibar kaybına neden oluyor. İktidarın yanlış dış politika uygulamaları nedeniyle tek bir askerimizin kılına dahi zarar gelmesi asla kabul edilemez." şeklinde konuştu.

AK Parti grubu adına konuşan TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Yılmaz, uluslararası deniz ticaret yollarının güvenliğinin bütün ülkelerin öncelikli konuları arasında yer aldığına dikkati çekerek, Somali açıklarında ticari gemilerin deniz haydutlarının hedefi haline geldiğini ifade etti.

Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Aden Körfezi, Arap Denizi ve mücavir bölgelerden yılda 20 binin üzerinde ticari geminin geçtiğini anlatan Yılmaz, bunun dünya ticaretinin yaklaşık yüzde 14'üne ve petrol taşımacılığının ise yaklaşık dörtte birine karşılık geldiğini belirtti. 

Konuşmaların ardından yapılan oylamada Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının Aden Körfezi, Somali kara suları ve açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerdeki görev süresinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi kabul edildi.