Van’da çığ felaketi: 38 kişi öldü 75 kişi yaralandı

6 Şubat 2020

Van’da çığ felaketi: 38 kişi öldü 75 kişi yaralandı

Van’da önceki bir minibüsün üzerine çığ düşmesi sonucu, 5 kişinin ölmesinin ardından kar altında kalanları kurtarmak için bölgeye giden ekibin üzerine de çığ düşmesi sonucu  33 kişi daha aynı yerde yaşamını yitirdi. Artarda gelen iki çığ felaketinde 38 kişi yaşamını yitirirken 75 kişi yaralandı.

Van’ın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ felaketinde yaralananlar arasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan ve Van AFAD İl Müdürü Osman Uçar'ın da bulunduğu bildirildi. Çığ felaketinin yaşandığı bölgede bu sabah jandarma ve AFAD tarafından arama kurtarma çalışmaları yeniden başlatıldı.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çığ düşmesi sonucu yaralıların tedavi edildiği Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ziyarette bulunarak geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Koca, çığ düşmesi sonucu iki hastanede 47 yatan hasta bulunduğunu belirterek, "Yoğun bakımda 6 kişinin yatışı yapıldı. Yoğun bakımda takip edilen hastaların genel durumları iyi, herhangi ciddi bir durumları yok. 4 hastamıza ameliyat yapıldı, 4 hastamıza da müdahale edildi. Ancak bu hastaların herhangi bir sorunu yok. Kritik hastamızın olmadığını söyleyebilirim" dedi.