“Askerimize saldırı Suriye’de yeni dönemin miladıdır”

5 Şubat 2020

“Askerimize saldırı Suriye’de yeni dönemin miladıdır”


Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye rejimine bağlı ordunun Türk askerine İdlib’te gerçekleştirdiği saldırıya sert tepki göstererek, “Askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Çünkü bu askerlerimize karşı taammüden yapılmış bir saldırıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak Parti Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin yaptığı konuşmada çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

“Bugün geldiğimiz noktada ne İdlib'de ne de Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki güvenli bölge mutabakatlarının işlemediğini görüyoruz.” diyen Erdoğan, “Suriye’de anlaşmalara uyulmuyor. Askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Çünkü bu askerlerimize karşı taammüden yapılmış bir saldırıdır. Türk askerinin kanını aktığı bir yerde hiçbir şeyin eskisi gibi devam etmesine izin veremeyiz. Taraflardan biri uymayacaksa bu mutabakatlar neden yapılıyor?” şeklinde konuştu.

Suriye’de anlaşmalara uyulmadığını kaydeden Erdoğan, “Bugün geldiğimiz noktada ne İdlib'de ne de Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki güvenli bölge mutabakatlarının işlemediğini görüyoruz.” dedi.

Rusya ve Esed rejiminin bombardımanı sonucu Türkiye sınırına yönelik  göç dalgasına dikkat çeken Erdoğan, “İdlib’den harekete geçen kişi sayısı 1 milyona yaklaştı. Kimsenin böyle bir yükü omuzlarımıza yükleme hakkı yoktur. Bu çarpık fotoğrafı düzelterek İdlib halkının evinde güvenle yaşatmakta kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

Esed rejimine sert eleştirilerde bulunan Erdoğan, Bundan sonra mutabakat ihlallerine göz yummayacağız. Rejimin gözlem noktası sınırlarına çekilmesini dün akşam Sayın Putin’e ifade ettim. Şubat ayı içinde rejimin gözlem noktalarımızın gerisine çekilmesi umut ediyoruz. Rejim bunu yapmazsa Türkiye Cumhuriyeti bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır. Rejimin ihlalleri muhalif grupların ihlallerinden kat ve kat fazladır. Dost unsurlara havadan ve karadan yapılan her saldırı kaynağına bakılmaksızın misliyle cevaplandırılacaktır. Madem İdlib’deki askerlerimizin güvenliği sağlanamıyor bunu bizzat yapma hakkımıza kimse itiraz edemez.” şeklinde konuştu.