BAE'ye "Yemen'de kaosu finanse ediyor" suçlaması

4 Şubat 2020

BAE'ye

 Arap Koalisyonu'nda meşru hükümete destek vermek amacıyla Yemen'de bulunan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) ülkede kaosu finanse ettiği belirtildi. 

BAE'nin başta Sokotra Adası olmak üzere geçici başkent Aden ve birçok kentte kendisine bağlı ayrılıkçı gruplar ile ülkede kaosu tırmandırdığı suçlaması yapılıyor. 

 Yemen'in doğusundaki Şebve vilayeti Valisi Muhammed Salih bin Adyu yaptığı açıklamada BAE'nin ülkede kaosu desteklemek ve finanse etmekle suçladı. 

Bin Adyu, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, BAE'nin, Şebve'deki ayrılıkçı milislere destek verdiğini ifade ederek bu duruma tepki gösterdi.

Şebve'deki mevcut duruma müdahale edilmemesini ve vilayetin güvenlik, istikrar ve kalkınmasına zarar verilmemesini isteyen Bin Adyu, "Maalesef BAE, Şebve vilayetinde kaos için ciddi paralar akıtıyor. Maddi durumu iyi olmayan insanlar, onları kullanan hastalıklı ruhlarının kurbanları haline geliyor. Eğer bu paralar ihtiyaç sahibi insanlara yardım için kullanılsaydı bu onlara yeterdi." dedi.

Öte yandan Yemen'in Sokotra Valisi Remzi Mahrus da sabah saatlerinde bir açıklama yaparak, "Sokotra'da BAE destekli grubun silahlı isyan girişiminde" bulunduğunu açıklamıştı.