Çin’deki Yemenli öğrenciler sahipsiz kaldı

4 Şubat 2020

Çin’deki Yemenli öğrenciler sahipsiz kaldı

Çin’de koronavirüs’ün ortaya çıktığı Vuhan kentinde birçok ülke vatandaşlarını tahliye ederken, kentte bulunan Yemenli öğrenciler sahipsizlikten yakınıyor. Korkunun hakim olduğu Vuhan’daki Yemenli öğrenciler,”Stres ve takıntılar bizi her gün öldürüyor” diyor.

Dünyayı adeta kasıp kavuran koronavirüsün çıktığı Çin’in Vuhan kentinde birçok ülke burada bulunan vatandaşlarını tahliye etti.

Başta Türkiye olmak üzere çok sayıda ülke gönderdiği özel uçaklarla adeta ölümün kol gezdiği kentten vatandaşlarını tahliye ederken, burada eğitim gören Yemenli öğrenciler tahliye edilecekleri günü korku içinde bekliyor.

Sayıları yaklaşık 170 kişinin olduğu Yemenli öğrenciler, kendileri dışında hemen herkesin tahliye edildiğini belirterek, yaşadıkları sıkıntıları aktardı.

El Cezire net haber sitesinde yer alan habere göre, Vuhan’da eğitim gören Abdurrahman isimli Yemenli öğrenci, Yaklaşık iki haftadır dört duvar arasında yaşadığını ve hiç dışarı çıkmadığını belirterek, “Buradaki tüm öğrenciler ülkelerine gitti. Yemenliler dışında kimse kalmadı. Burası adeta bir cezaevine dönütü” dedi.

Psikolojik olarak adeta çöküntü yaşadıklarını kaydeden Yemenli öğrenciler, “Korku ve endişeler sebebiyle her gün bin kez ölüyoruz. Bizimle birlikte okuyan birçok Arap arkadaşlarımız ülkelerine döndü. Ancak hükümetimiz maalesef bize kulak vermiyor. Sadece boş vaatler veriyor.” açıklamasında bulundu.

Kentte adeta korkunun hakim olduğunu ifade eden başka bir öğrenci ise, kentte yiyecek bulunmadığını bu kriz sebebiyle ise mevcut gıda fiyatlarının yükseldiğini ifade ederek, bir günlük harcamalarını 20 doları bulduğunu bu tutarın bile kendileri için çok yüksek olduğunu aktardı.

Yemen’e Çin’den doğrudan uçuşların bulunmaması bununla birlikte başka ülkelerin ise karmaşık vize işlemleri sebebiyle kentten ayrılamadıklarını aktaran öğrenciler hükümetlerini tamamen ihmal edilmekten yakınıyor.