Sana Havalimanı'ndan ilk hasta kafilesi Ürdün'e nakledildi

4 Şubat 2020

 Sana Havalimanı'ndan ilk hasta kafilesi Ürdün'e nakledildi

Yemen'de ciddi sağlık sorunları yaşayan hastalar Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Sana Uluslararası Havalimanı'ndan Ürdün'ün başkenti Amman'a nakledildi. Anlaşma çerçevesinde 30 kişilik kafile tedavilerinin yapılması için  Amman'a gönderildi.

Hastaların nakli ile ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, kurulan sağlık köprüsü kapsamında 30 hasta Sana Uluslararası Havalimanı'ndan Ürdün'ün Amman'a nakledildiğini söyledi.  

BM Yemen Özel TemsilcisiGriffiths, BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü Lisa Grande ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yemen Temsilcisi Altaf Musani ile yayımladığı ortak yazılı açıklamada, sağlık durumu açısından öncelikli olan hastaların naklinin ardından diğer hastaların sevk edileceğini aktardı.  

İlk kafilede 30 hastanın yanı sıra refakatçilerinin de yer aldığını kaydeden Griffiths, hasta nakil işlemlerinin devam edeceğini ifade etti.  

Griffiths, bu faaliyetin BM'nin Yemen'de sağladığı insani yardımlar kapsamında yapıldığını, uçuşların da ülkedeki yerel sağlık kurumlarının iş birliğiyle DSÖ tarafından koordine edildiğini belirtti. 

Hasta nakillerinin Yemen hükümeti ve Sana makamlarının (Sana Havalimanı'nın denetimini elinde tutan Husiler) iş birliği ve taahhüdüyle başladığını hatırlatan Griffiths, BM'nin Yemen halkının sıkıntılarına geçici bir çözüm olarak sağlık köprüsünün işlerliğini sürdürmesi için tüm imkanlarıyla çalışacağını vurguladı.

Yemen Dışişleri Bakanlığı geçen hafta, yaklaşık 4 yıldır Sana Havalimanı'na uygulanan uçuş yasağının, yurt dışında tedavi görmesi gereken ağır hastalar için kaldırılacağını açıklamıştı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, Ağustos 2016'da Sana Havalimanı'ndaki uçaklara uçuş yasağı getirmiş, sadece yardım taşıyan BM uçaklarını bu yasağın dışında tutmuştu.

Yemen hükümeti ile koalisyon güçleri, Husilerin, havalimanını, İran'dan silah tedarik etmede kullandığını iddia ediyor.