İİT: Filistin davası öncelikli meselemiz

3 Şubat 2020

İİT: Filistin davası öncelikli meselemiz

 İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), ABD Başkanı Donald Trump'ın ilan ettiği sözde Yüzyılın Anlaşması ile ilgili dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplandı. 

Açılış konuşmasını yapan İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin, Filistin davasının öncelikli mesele olmaya devam söyledi. 

Useymin, konuşmasında, Filistin halkının taleplerini karşılamayan, barışçıl çözüme ve uluslararası kanunlara aykırı herhangi bir adımı kabul etmeyeceklerini kaydetti. 

Useymin "Filistin davası hala Teşkilat'ın öncelikli meselesidir" diyerek başkenti Doğu Kudüs olan egemen bir Filistin devletinin kurulmasına dayanması gerektiğine kaydetti. 

Useymin, "Barış, istikrar, güven ve adaletin sağlanmasını hedefleyen, uluslararası meşruiyet kararları ile Arap Barış Girişimi'ne dayanan çabalara bağlı olduğumuzu yineliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Genel Sekreter, Filistin meselesinde, uluslararası hukukun üstünlüğünü koruyan, bölgede adil ve kapsamlı barışı sağlayan uluslararası siyasi çözüm ve çabaları desteklediklerini vurguladı.

Öte yandan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki de ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planını tamamen reddettiklerini  yineledi. Maliki, "ABD'nin ve sömürgeci İsrail'in Filistin halkının haklarını inkar ve ilhak eden gündemini kabul etmeyip, bunları hiçbir şekilde dikkate almayacağız." açıklamasında bulundu.

Maliki, planı desteklemeyi, "tüm ilgili uluslararası kurumları baltalayacak saldırganlığın normalleştirilmesi" olarak değerlendirdi.

Plana  destek verilmesini "düşman ile normalleşme" olarak niteleyen Maliki, planın, tek taraflı ve tamamen İsrail yanlısı olduğundan, kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

Maliki, "Ellerimizi, diğerinin haklarını ve isteklerini inkar eden aşırılıkçı fikirler temelinde değil, adalet, hukuk ve haklar temelinde gerçek bir barışa uzatıyoruz." diyerek, Arap ve İslam ülkelerine bu kritik günlerde Filistinlileri ve Mescid-i Aksa'yı desteklemeleri çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan da yaptığı  konuşmada, "Suudi Arabistan, Filistin halkına verdiği desteği bir kez daha teyit ediyor. Kardeş Filistin halkı ve onun ulusal kararlarını her düzeyde desteklemeye devam edeceğini de vurguluyor." dedi.

Ferhan, ülkesinin Filistin halkının meşru haklarını geri kazanması ve başkenti Doğu Kudüs olan tam egemenliğe sahip bağımsız bir Filistin devletinin kurulması konusunda Filistin'i desteklemeye devam edeceğini vurguladı.