Husilere “mayın haritaların yayınlayın” çağrısı

3 Şubat 2020

Husilere “mayın haritaların yayınlayın” çağrısı

Uluslararası insan hakları kuruluşu Rights Radar, Yemen’e mayın tarlasına çeviren Husiler’e mayın haritalarını yayınlama çağrısında bulundu.

İran destekli Husiler’in Yemen’in birçok bölgesinde döşediği mayınlar yüzlerce kişinin yaralanmasına ve ölmesine neden oluyor.

Righst Radar, Yemen’de savaşın başladığı 2014 tarihinden itibaren Husiler’in ülkenin birçok bölgesinde mayın döşemeyi sürdürdüğünü bildirdi.

Anti tank, anti personel olmak üzere muhtelif özelliklerde Husiler’in döşediği mayınlarda Taiz kentinin başı çektiğinin belirtildiği açıklamada Taiz’i Hudeyde ve El Beyda kentlerinin takip ettiği kaydedildi.

İnsan hakları kuruluşu, Husilerin döşediği mayınlar sebebiyle 2015 ile 2019 tarihleri arasında 609 sivil ve 76 askeri personelin yaşamını yitirdiğini belirterek, söz konusu mayınların 601 kişinin de yaralanmasına ve sakat kalmasına neden olduğunu aktardı.

Rights Radar, ölüm tarlaları ismini verdiği raporda, mayınların yüzlerce masum insanın ölmesine denen olduğu ve bir o kadar kişinin ise yaralanmasına ve sakat kalmasına neden olduğunu kaydederek, Husiler’e döşediği mayınların haritasını yayınlama çağrısında bulundu.