Suudi Arabistan ve İran dışişleri bakanlarından karşılıklı açıklamalar

23 Ocak 2020

Suudi Arabistan ve İran dışişleri bakanlarından karşılıklı açıklamalar

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal Bin Farhan’ın İran ile görüşmeye hazır olduklarını açıklamasının ardından İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, müzakereye açık olduklarını söyledi.

Suudi Arabistan ile İran dışişleri bakanları sosyal medya üzerinden karşılıklı diyalog mesajları gönderdi.

Suudi Arabistanlı mevkidaşının diyalog çağrısına yanıt veren İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, komşularıyla müzakereye açık olduğunu ve bölgenin çıkarlarını tesis edecek her türlü girişime katılmaya hazır olduklarını bildirdi.

Sosyal paylaşım hesabı Twitter üzerinden Arapça açıklama yapan Zarif, Bölgenin çıkarlarını tesis edecek her türlü girişime katılmaya hazır olduklarını söyledi.

Zarif mesajında, "İran, komşularıyla müzakereye açıktır. Bölge halkına ümidi geri getirecek, kalkınmayı sağlayacak ve istikrara hizmet edecek her adımı memnuniyetle karşılıyoruz." görüşlerini paylaştı.

Öte yandan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, dün yaptığı açıklamada İran ile görüşmeye hazır olduklarını ancak bunun Tahran yönetimine bağlı olduğunu söylemişti. İran'ın şiddete başvurarak bölgesel hedeflerinde daha fazla yol alamayacağını kabul etmesi gerektiğini belirten Bin Ferhan, bunun da ikili diyalog için bir ön şart olabileceğini dile getirmişti.