İdlib'te Rus bombardımanında 12 sivil öldü

21 Ocak 2020

İdlib'te Rus bombardımanında 12 sivil öldü

Suriye'nin İdlib kentinde Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde  Rus savaş yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarında adeta katliam yaşandı. Rus uçaklarının saldırılarında 7'si çocuk toplam 12 sivil yaşamını yitirdi. 

Suriye'de Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'deki katliamları durmak bilmiyor. Muhaliflere ait uçak gözlemevine göre, Rus savaş uçakları, sabah saatlerinden bu yana İdlib'in Bara, Bsida ve Masaran köyü ile Halep'in batı kırsalındaki Kefer Dael, Mansura, Kefer Teal, İrhab, Takad, Şamiko ve İndomi köylerine hava saldırıları gerçekleştirdi. 

Bölgede görev yapan Sivil Savunma (Beyaz Baretliler), Rus savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardımanda  İdlib'in Bara köyünde 2, Halep'in batı kırsalındaki Kefer Teal köyünde bir aileden 6'sı çocuk 9, Takad köyünde ise 1 çocuk olmak üzere toplamda 12 sivil yaşamını yitirdiğini aktardı.

Rus uçaklarının bombardımanı sürerken öte yandan Esed ordusu ve İran destekli yabancı terörist gruplardan oluşan rejim güçleri ile Rusya'nın saldırılarından kaçan sivillerin, Halep ilinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde kalan kırsal kesiminden Türkiye sınırı hattı yakınlarına göçü sürüyor.

Suriye Müdahale Koordinatörlüğüne göre, Suriye'nin İdlib ilinde ilan edilen ateşkese rağmen Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın saldırıları sonucu 12 Ocak'tan bu yana 62 sivil hayatını kaybetti, 31 bin 500 kişi yerinden oldu.

Esed rejimi ve destekçisi Rusya ateşkes uygulamasına rağmen saldırılarını sürdürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İdlib bölgesinde 9 Ocak'ta saat 14.00'ten itibaren ateşkes uygulamasının başladığını ileri sürmüştü. Ancak rejim ve İran destekli terörist gruplar kara saldırılarına devam etmişti.