“BAE destekli ayrılıkçılar Riyad Anlaşması’nı baltalıyor”

21 Ocak 2020

“BAE destekli ayrılıkçılar Riyad Anlaşması’nı baltalıyor”

Yemen hükümeti Birleşik Arap Emirlileri Destekli ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’nin Riyad Anlaşması’nda ağır silahların teslim edilmesi ile ilgili maddeyi uymayarak söz konusu anlaşmayı baltaladığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın girişimleri ile Yemen’de hükümet ile ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi arasında imzalanan Riyad Anlaşması’nda bir çok maddeye uyulmadığı belirtiliyor.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, hükümet kaynağı Güney Geçiş Konseyi’nin Riyad Anlaşması’nda silahların görevli komiteye teslim edilmesi ile ilgili maddesine uymadığını açıkladı. Açıklamada ayrılıkçıların silahları teslim edilmesi ile ilgili maddenin uygulanması konusunda isteksiz davrandığını söyledi.

Hükümet kaynağı Güney Geçiş Konseyi’nin söz konusu silahların bulunduğu askeri kamplara komite üyelerinin girişine engel olarak, silahları teslim etmeye yanaşmadığını aktardı.

Kaynak özellikle geçici başken Aden çevresinde askeri kamplarda çok sayıda ağır ve orta ölçekli silahların bulunduğunu kaydetti.