ABD askerlerine servet ödedi

18 Ocak 2020

 ABD askerlerine servet ödedi

 Suudi Arabistan'ın, güvenliğini sağlaması için  ülkesinde faaliyet gösteren Amerikan askerleri için ABD'ye  500 milyon dolar ödediği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'un Riyad yönetimine "Güvenliğinizi sağlıyoruz onun için bunun bedelini ödeyeceksiniz" çıkışının ardından Suudi Arabistan ABD'ye milyonlarca para ödediği beilrtilldi..

ABD'li yayın kuruluşu CNN'nin ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Suudi yönetimi geçen yıl Aralık ayında 500 milyon dolar tutarında ödeme yaptı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Rebecca Rebarich, "Başkan (Trump'ın) ortak yük paylaşımını arttırma yönergesine uygun olarak Savunma Bakanlığı, bölgesel güvenliği destekleyen, düşmanlık ve saldırganlığı caydıran askeri birliklerimizin maliyetini paylaşma konusunda Suudi Arabistan'ı devreye soktu. Suudi hükümeti bu faaliyetlere ilk katkıyı yapmıştır." ifadelerini kullandı. 

CNN'de yer alan haberde Eylül 2019’'da İran tarafından yapıldığı öne sürülen insansız hava aracı saldırılarından sonra Suudi petrol tesislerini korumak için ülkeye binlerce ilave ABD askerinin gönderildiği ve tesislerin çevresine füze savunma bataryasının yerleştirildiği aktarıldı.

İki ülke arasında, Suudiler tarafından ABD askeri maliyetlerinde hangi masrafların karşılanacağının detayları ve Yemen savaşındaki desteği de dahil ABD'ye nihai olarak ne kadar borçlu olduğu konusunda ikili görüşmelerin devam ettiği kaydedildi.

Öte yandan Suudi Arabistan"ın, ABD'nin askeri maliyetlerini karşılamak için ilk defa ödeme yapmadığına, 1990-1991 yıllarında Körfez Savaşı'nın maliyeti olarak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve diğer Körfez ülkelerinin ABD'ye 36 milyar dolar ödediğine dikkati çekildi.