BM'den Yemen'de kıtlık uyarısı

17 Ocak 2020

BM'den Yemen'de kıtlık uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) savaşın 5 yılı aşkın süredir devam ettiği Yemen'de durumun kırılgan olduğunu belirterek, kıtlık tehlikesinin yeniden ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu. 

BM Bölgesel İnsani Yardımlar Koordinatörü Ramesh Rajasingham, yaptığı açıklamada Yemen'de yaşanan insani krize dikkat çekti.

Durumun kırılgın olduğuna kaydeden Rajasigham, ''Yemen'de hızla değer kaybeden bir rial ve maaş ödemelerinin aksamasıyla ülkeyi bir yıl önce kıtlığın eşiğine getiren bazı önemli ibareleri yeniden görmeye başlıyoruz.'' uyarısında bulundu. 

BM Güvenlik Konseyi'ni video konferans yoluyla bağlanan Rajasingham, Yemen'de durumun giderek kötüleştiğini söyledi.  

Rajasingham, Yemen'de bir yıl önce Stockholm Anlaşması'nın imzalanmasının ardından sivil ölümlerinin yüzde 35 azaldığını ancak durumun kırılganlığını koruduğunu, şiddet olaylarının devam ettiği ve insani durumun kötü olduğunu kaydederek, Yemen'in tekrar kıtlık riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.. 

Rajasingham,  ''Yemen'de hızla değer kaybeden bir rial ve maaş ödemelerinin aksamasıyla ülkeyi bir yıl önce kıtlığın eşiğine getiren bazı önemli ibareleri yeniden görmeye başlıyoruz. Yemen neredeyse her şeyi ithal ediyor ve insanların hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları mallara erişebilmelerini sağlamak ve yeterli ticari ithalat akışını sürdürmek çok önemli.'' değerlendirmesinde bulundu.