Mısır polisinden AA Kahire Ofisine baskın

16 Ocak 2020

Mısır polisinden AA Kahire Ofisine baskın

Mısır'da polis, Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine baskın düzenleyerek, 1'i Türk vatandaşı, olmak üzere  4 çalışanı gözaltına aldı ve bilinmeyen bir yere götürdü. Mısır polisinin söz konusu baskına başta dışişleri bakanlığı olmak üzere uluslararası basın örgütlerinden sert tepki geldi. 

Mısır polisi tüm basın hukuku kurallarını hiçe sayarak AA'nın Kahire'deki ofisine baskın düzenledi. Sabah saatlerine kadar ofiste arama yapan güvenlik güçleri, çalışanların pasaport, cep telefonu ve bilgisayarlarına el koyarak, dışarıyla irtibat kurmalarını engelledi.

Öte yandan arama yapan ekipler, olayın ardından ofise gelen AA avukatına baskının nedeniyle ilgili bilgi vermeyi reddetti.

Ofisteki AA çalışanı Mısırlı bir kadın gazeteciyi, gece yarısı serbest bırakan polis ekipleri,1'i Türk vatandaşı 4 kişiyi ise ofiste sabah saatlerine kadar alıkoydu.

Gözaltına alınan gazeteciler, günün erken saatlerinde polis tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü.

AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı’nın yanı sıra Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani, Hüseyin el Abbas ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed gözaltına alınanlar arasında bulunuyor.

Yapılan tüm girişimlere rağmen gazetecilerin neden gözaltına alındığı ve nereye götürüldüğü konusunda bilgi verilmedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine Mısır polisinin böyle bir baskın yapması kabul edilebilir değil, gerekli temaslarda bulunuyoruz." dedi.

Gazeteciler Derneği Başkanı Adnan Fişenk, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine yaptığı baskını kınadı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Mısır polisinin Anadolu Ajansı (AA) Kahire ofisine yaptığı baskını kınadı. TGC'den yapılan yazılı açıklamada, Mısır yönetimine AA çalışanlarının serbest bırakılması için çağrıda bulunuldu.