Yemen'de 2019 basın özgürlüğünde sıkıntılar yılı oldu

2 Ocak 2020

Yemen'de 2019 basın özgürlüğünde sıkıntılar yılı oldu

Yemen'de savaş tüm şiddeti ile devam ederken, ülkede basına yönelik ciddi ihlaller gerçekleştirildi. Çatışmaların  devam ettiği ülkede 2019 yılında basın çalışanlarına yönelik "saldırı, kaçırma, tutuklama, öldürme ve çalışmalara engel olma" gibi 143 ayrı ihlalin gerçekleştirildiği açıklandı.

Yemen'de basına yönelik işlenen ihlaller ile ilgili Yemen Ekonomi ve Medya Araştırmaları Merkezi, ülkedeki basın özgürlüğü ihlallerine yönelik bir rapor hazırladı.

Açıklanan söz konusu raporda özellikle basın mensuplarına yönelik kaçırma, tutuklama, haber takibine engel olma, öldürme gibi 143 ihlalin tespit edildiği kaydedildi. Basına yönelik ihlallerin 75'inin Husilerce, 37'sinin Yemen hükümeti, 31'inin de çeşitli taraflarca işlendiği ifade edildi.

Raporda, basın mensuplarının savaşan tarafların sistematik ve düşmanca saldırıları karşısında zor şartlar altında faaliyet gösterdiği belirtildi.

Basına yönelik ciddi baskı ve ihlallerin yapıldığına dikkat çekilen raporda 2019 yılı boyunca, 11 medya kurumuna saldırılar düzenlendiğine vurgu yapılarak, hali hazırda Yemen hükümeti, Husiler ve El Kaide'ye bağlı hapishanelerde 18 gazetecinin bulunduğu, bunlardan 16'sının Husilerin hapishanesinde 4 yıldır tutuklu olduğu kaydedildi.