"Riyad Anlaşması ülke bütünlüğü için yapıldı"

23 Aralık 2019

Yemen Dışişleri Bakanı Muhammed el-Hadrami, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi ile hükümet arasında imzalanan Riyad Anlaşması'nın ülkenin toprak bütünlüğünü korumak için yapıldığını söyledi.

Güney Geçiş Konseyi'nin ayrılık taleplerini tekrar gündeme taşıması Yemen hükümetinin sert tepkisini çekti. Yemen Dışişleri Bakanı Hadrami, Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Güney Geçiş Konseyinin "ayrılık hedefinden geri dönüş olmadığı" yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Hadrami açıklamasında, "Riyad Anlaşması, devletin şeklini değiştirmek için yapılmadı. Aksine devleti, istikrarını, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için gerçekleştirildi." dedi.

 Bakan Hadrami, anlaşmanın ayrıca safları birleştirmek ve Husilerle mücadele gibi hedefleri bulunduğunu, herhangi bir ayrılık projesini besleme gayesi gütmediğini kaydetti. 

Güney Geçiş Konseyi Başkanı Aydarus ez-Zubeydi, 1 Aralık'ta yaptığı açıklamada, ülkenin güneyinin kuzeyden ayrılması talebinde ısrarcı olduklarına işaret ederek, "Hedefimiz, uğruna büyük fedakarlıklarda bulunduğumuz bağımsız devletimizi yeniden kurmaktır. Bu hedeften geri dönüş yok." ifadesini kullanmıştı.