BAE'den Sokotra'da kaçırma eylemi

16 Aralık 2019

BAE'den Sokotra'da kaçırma eylemi

Yemen'de Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı grup, Sokotra Havalimanı'na baskın düzenleyerek, bazı kişileri kaçırdığı ve  havalimanına izinsiz iniş yapan uçakla kentten ayrıldığı bildirildi. 

 BAE'nin Yemen'de başına buyruk eylemleri hızla devam ediyor.  Sokotra Valisi Remzi Mahrus, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) bağlı unsurların, kentteki havalimanına baskın düzenlediğini ve bazı kişileri kaçırdığını duyurdu.

Sokotra Valisi Mahrus, BAE'nin söz konusu eylemini Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye bir yazı ile bildirdi.

Söz konusu yazıda Mahrus, "Sokotra'da insani faaliyetler adı altında varlık gösteren BAE'li bazı unsurlar, kentteki Sokotra Havalimanı'na her zamanki gibi izinsiz, zorla ve hiçbir güvenlik prosedürüne uymadan giriş yaptı." açıklamasında bulundu.

Yapılan açıklamada BAE'li unsurların alıkoydukları bazı kişilerin de olduğu belirtilerek, grubun, kulenin izni olmadan iniş yapan BAE'ye ait bir uçağa binerek havalimanından ayrıldıkları kaydedildi.

BAE'ne bağlı güçlerin havaalanına izinsiz bir şeklide inerek, kimleri kaçırdığı konusunda bilgi verilmedi. BAE'li yetkililerden olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

BAE daha öncede Sokotra Havalaanı'nı ele geçirmeye çalışmış, bu durum Yemen hükümti ile Abudabi yönetimi arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu. BAE, Suudi Arabistan'ın girişimelir sonucu havaalanından çekilmişti.