Sana'da 35'ten fazla genç kız kaçırıldı

16 Aralık 2019

Sana'da 35'ten fazla genç kız kaçırıldı

 

Yemen'de Husilerin kontrolündeki başkent Sana'da genç kız ve kız öğrencilerin yanı sıra, kadın kaçırma vakalarında ciddi artış yaşandığı bildirildi. Büyük panik ve korkunun hakim olduğu Sana'da şu ana kadara 35'den fazla genç kızın kaçırıldığı bildirildi. 

Yemen'de savaş devam ederken, özellikle başkent Sana kadın ve genç kız kaçırma vakalarında ciddi artış yaşandığı kaydedildi.  

Yemen İnsan Hakları Örgütü Rights Radar, Husilerin kontrolündeki başkent Sana'da 35'ten fazla genç kızın kaçırıldığını açıkladı.

Örgüt tarafından yapılan yazılı açıklamada, Husilerin denetimi altındaki Sana ve diğer bölgelerde son dönemde kız öğrenci, kadın ve genç kızların kaçırılmasıyla ilgili vakaların daha önce görülmemiş oranda arttığı bildirildi.

"Güvenlik gerekçesiyle isimlerini açıklamayan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, son zamanlarda Sana'daki okul ve caddelerden 35'ten fazla öğrenci ve genç kız kaçırıldı." ifadesinin yer aldığı açıklamada, süreye ilişkin bilgi verilmedi.   

Öte yandan, yapılan açıklamada  kaçırılan kızların nerede tutulduğuna ilişkin henüz bir bilgiye ulaşılamadığı belirtildi.