Koalisyon, Yemenlilerin kanını küçümsüyor

14 Aralık 2019

Koalisyon, Yemenlilerin kanını küçümsüyor

 Yemen ordusunda Rehberlik Dairesi eski Başkanı General Muhsin Khasrouf, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonunun Yemen halkının kanını küçümsediğini söyledi.

 Yeni Yemen Medya Merkezi tarafından organize İstanbul’da gerçekleştirilen “Ulusal İrade ve Kararlılık Savaşı” Sempozyumuna konuşmacı olarak katılan Rehberlik Dairesi eski Başkanı General Muhsin Khasrouf, Yemen’e devam eden savaş ve özellikle koalisyonun tutumu ve eylemleri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da gerçekleştirilen programa Yemenli çok sayıda gazetece, akademisyenin katıldığı programda konuşan Askeri uzman ve Askeri Sosyoloji Araştırmacısı  Khasrouf,  Yemen milli ordusunu Husilerle mücadelesinde gerekli desteği alamadığını ve Marib’deki askerlerin ise 10 aydır maaşlarını alamadığını söyledi.

Ordudaki sıkıntılara dikkat çeken Khasrouf, ordu birliklerinin tüm sıkıntılar ve ihtiyaçlara rağmen kararlılıkla mücadele ettiğine dikkat çekerek, kimilerinin Husilere karşı savaşı sürdürmek ve için farklı işlerde çalışmak zorunda kaldığını aktardı.

Arap Koalisyon üyesi ülkeleri ve özellikle Birleşik Arap Emirliklerini  isim vermeden sert eleştiriler yönelten Khasrouf, “Kimi koalisyon üyesi bir ülke Yemen’in limanlarını kontrol altına almaya çalıştı. Güney bölgesinde ise darbecileri desteklediler. Bunu da koalisyon güçlerinin Hadi hükümetini destekleme yönündeki  hedeflerini ihlal ettiler.” diye konuştu.  

BAE’nin Islah Partisi’ne son vermek için çalıştığını ifade eden Kharsouf, BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş’ın Islah Partisi’ne son verilmeden meşru hükümete destek olunmayacağını söylediğine dikkat çekti.